17.4 C
Los Angeles
April 19, 2024
Poland-Current Issues Recommended

Międzymorze staje się faktem. Powstaje sojusz.

Nowy Jork, Stany Zjednoczone, 29.09.2015. Do zdjęcia pozują od lewej: prezydent RP Andrzej Duda, prezydent Bułgarii Rosen Plewnelijew, prezydent Chorwacji Kolinda Grabar-Kitarović i prezydent Rumunii Klaus Iohannis . Prezydent Andrzej Duda, 29 bm. w ostatnim dniu wizyty w USA wziął udział w spotkaniu grupy Adriatyk-Bałtyk-Morze Czarne. (cat) PAP/Jacek Turczyk
Nowy Jork, Stany Zjednoczone, 29.09.2015. Do zdjęcia pozują od lewej: prezydent RP Andrzej Duda, prezydent Bułgarii Rosen Plewnelijew, prezydent Chorwacji Kolinda Grabar-Kitarović i prezydent Rumunii Klaus Iohannis . Prezydent Andrzej Duda, 29 bm. w ostatnim dniu wizyty w USA wziął udział w spotkaniu grupy Adriatyk-Bałtyk-Morze Czarne. (cat) PAP/Jacek Turczyk

http://www.lekkopolitycznie.pl/2016/02/miedzymorze-staje-sie-faktem.html?m=1

Międzymorze powoli staje się faktem. Państwa regionu budują sojusz. W zeszłym roku podczas 70. sesji Zgromadzenia ONZ doszło do pierwszego spotkania państw grupy “Adriatyk-Bałtyk-Morze Czarne”. Teraz wykonywane są kolejne kroki mające na celu zazębienie się się państw.

Grupę tworzą: Polska, Litwa, Łotwa, Estonia, Czechy, Słowacja, Węgry, Bułgaria, Rumunia, Chorwacja, Słowenia i Austria. Liderzy tych państw wykorzystali swą obecność na 70. sesji Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych do wspólnego spotkania.

Krzysztof Szczerski wyjaśniał założenia jakie przedstawił Andrzej Duda na spotkaniu grupy – “Prezydent mówił o trzech warunkach. O politycznym zaufaniu, żeby kraje się na siebie orientowały. Drugim warunkiem jest strategiczne planowanie. Mamy ostatnią szansę, żeby wykorzystać dla połączonej Europy Środkowo-Wschodniej pieniądze płynące z Unii Europejskiej. Andrzej Duda powiedział, ze musimy z unijnej perspektywy finansowej wyjść jako wspólnota, łańcuch państw połączonych politycznie-strategicznie i biznesowo” – Jak wyjaśnił, chodzi m.in. o wspólne wykorzystywanie środków na infrastrukturę, która połączy kraje na osi Północ – Południe. – “Trzeci warunek polega na tym, żeby wszystkie inicjatywy spinały się finansowo” – dodał.

Grupę Adriatyk, Bałtyk i Morze Czarne polski prezydent określa jako ABC. Organizatorem spotkania podczas sesji Zgromadzenia ONZ była Chorwacja – “Na taki projekt mniej więcej w tym samym czasie wpadliśmy z prezydentem Andrzejem Dudą” – powiedziała prezydent Chorwacji Kolinda Grabar-Kitarović.

Wybrana w lutym zeszłego roku na stanowisko prezydenta Kitarović już zdążyła nakreślić swoją wizję “Międzymorza”.

“Kolinda” – tak nazywają ją Chorwaci – ma w swoim kraju duże poparcie, a także zaplecze polityczne. W przestrzeni publicznej, w dyskusjach politologów, a nawet w samym handlu i gospodarce pojawiły się głosy mówiące o tym, że prezydent po raz pierwszy określiła samodzielne miejsce Chorwacji w świecie. Kitarović odwołuje się do historii XIX wieku i wspólnoty wielu narodów w ramach monarchii habsburskiej, w której – w ramach jednego państwa – jeszcze przed I wojną światową żyli i Chorwaci nad Adriatykiem, i Polacy w Krakowie. Zdaniem komentatorów jest to pierwsza wielka idea i wyraz samodzielnego myślenia w perspektywie międzynarodowej – tego, czego jej poprzednikom brakowało.

Kolinda Grabar-Kitarović widzi Europę Środkowo-Wschodnią w przyszłości jako wspólnotę interesów – w sferze bezpieczeństwa politycznego i energetycznego. Widzi ją także jako wspólnotę krajów dbających o podnoszenie wymiany handlowej i kierowanie uwagi na region, który nie powinien mieć oddzielnej struktury politycznej, ale swoją siłą przemawiać na kontynencie i w świecie.

Prezydent Andrzej Duda blisko współpracuje z Kolindą Grabar-Kitarović. W ciągu 6 miesięcy doszło aż do 4 spotkań. Ostatni raz pod koniec stycznia. Prezydent Chorwacji odbyła trzydniową wizytę w Polsce. 28 stycznia doszło do spotkania Polsko-Chorwackiej Izby Przemysłowo-Handlowej. Kitarović przywiozła ze sobą przedstawicieli ponad 50 chorwackich firm Po stronie polskiej było ponad 80 inwestorów i wytwórców.

“Zbyt długo koncentrowaliśmy się na wzmacnianiu relacji między wschodem a zachodem, zaniedbując te między północą a południem. Europa Środkowa od Adriatyku po Bałtyk i od Morza Czarnego po Bałtyk stoi przed podobnymi wyzwaniami gospodarczymi i geopolitycznymi” – powiedziała prezydent Chorwacji podczas wspólnej wypowiedzi dla mediów – “To autentyczna inicjatywa pochodząca z Europy Środkowej. Ja i prezydent Duda wpadliśmy na ten pomysł mniej więcej w tym samym czasie” – dodała.

“Adriatyk, Bałtyk, Morze Czarne; to jest nasze abecadło, nasza część Europy, którą musimy wzmacniać, by pokazać, że mamy tutaj swoje zdanie” – Powiedział prezydencki minister Krzysztof Szczerski po konferencji.

Próba zazębienia państw regionu zaczyna już przynosić pierwsze efekty. Grupa Wyszehradzka odżyła i staje się solą w oku Unii Europejskiej. Najpierw 20 stycznia na spotkaniu państw grupy V4 oraz Macedonii, Serbii i Słowenii uzgodniono wspólne stanowisko wobec imigrantów. Teraz trwają rozmowy o wspólnym stanowisku Grupy Wyszehradzkiej w sprawie propozycji porozumienia pomiędzy UE a Wielką Brytanią.

Współpraca państw regionu ABC kwitnie także w wymiarach wojskowych i gospodarczych. W lutym minister obrony Litwy poinformował, że chce stworzyć z Łotwą, Estonią i Polską wspólną obronę przeciwlotniczą. Szef litewskiego MON Juozas Olekas powiedział, że jego resort obecnie prowadzi intensywne rozmowy na ten temat z łotewskim i estońskim ministerstwami Obrony.

5 lutego czeski minister handlu i przemysłu Jan Mládek spotkał się w Polsce z wicepremierem Mateuszem Morawieckim i ministrem energii Krzysztofem Tchórzewskim. Tematem rozmów była gazowa i naftowa integracja regionu Europy Środkowej. Uzgodniono wsparcie dla budowy gazociągu pomiędzy Polską i Czechami, które wraz z powstającą na obszarze obu państw infrastrukturą ma stanowić element Korytarza Północ-Południe integrującego systemy gazowe krajów wyszehradzkich i Chorwacji. Dzięki planowanym inwestycjom Czechy uzyskają dostęp do polskiego terminala LNG.

Międzymorze staje się faktem. Idea Piłsudskiego jest właśnie wprowadzana w życie. Mamy do tego idealny moment. Unia Europejska przeżywa kryzys, a o powstanie Międzymorza zabiega nie tylko Polska ale także inne kraje regionu. PiS wie, że druga taka okazja się nie nadarzy i wykorzystuje korzystną sytuację do budowy nowego sojuszu.

Related posts

Facts About the Natural World Astound and Delight in These Picture Books

admin

PI Newsletter

Admin TH

The Archeology of Memory

Admin MJ

Spotting CNN on a TV Aboard Air Force One, Trump Rages Against Reality

admin

Meeting of Foreign Ministers of Poland, Lithuania and Ukraine

Admin MJ

PI Newsletter #137

Admin UO

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy