14 C
Los Angeles
April 20, 2024
Poland-Current Issues

Ustawa o karaniu za użycie sformułowania “polskie obozy koncentracyjne”.

Newsletter Reduty Dobrego Imienia.

RDI narrow

Szanowni Państwo,

W dniu 15.02.2016 odbyła się konferencja prasowa w Ministerstwie Sprawiedliwości z udziałem Sekretarza Stanu Patryka Jakiego i Prezesa Reduty Dobrego Imienia Macieja Świrskiego. Konferencja była poświęcona opracowanemu właśnie w MS projektowi ustawy penalizującej używanie określenia “polskie obozy koncentracyjne” i podobne.

Reduta brała aktywny udział w konsultacjach przy opracowywaniu tego projektu.

Jeszcze w roku 2013 rozpoczęliśmy zbieranie podpisów pod petycją do ówczesnego marszałka Sejmu w sprawie uchwalenia takiej ustawy. Podpisów tych jest prawie 40 tysięcy.

Wtedy projekt opracowany przez Prawo i Sprawiediiwość wpłynął wprawdzie do Sejmu, ale utknął do końca kadencji w komisji sejmowej.

Teraz nowe władze Ministerstwa Sprawiedliwości opracowały projekt ustawy, która daje narzędzia do występowania przeciwko oszczercom zarówno na drodze karnej (postępowania będą wszczynane z urzędu przez Pion Śledczy IPN) jak i na drodze cywilnej – organizacje społeczne mające w celach statutowych ochronę dobrego imienia Polski będą mogły pozywać oszczerców.

Jest to istotne, ponieważ do tej pory (jak było np. w przypadku niemieckiego filmu „Nasze matki nasi ojcowie”) musieliśmy przeprowadzić całą aranżację prawną, żeby można było pozwać twórców tego filmu – po prostu według polskich sądów do tej pory organizacje społeczne nie miały interesu prawnego do występowania w takich sprawach.

Co ważne zaproponowano także wczoraj zmiany w Konstytucji, które chronią dobre imię Rzeczypospolitej i Narodu Polskiego (rozumianego jako wspólnota wszystkich obywateli). W ten sposób wreszcie Państwo Polskie będzie mogło chronić godność Narodu.

Propozycja Ministerstwa Sprawiedliwości składa się z 3 filarów:

  1. Dodanie do Konstytucji art. 28a, który dotyczy zapewnienia ochrony dobrego imienia Rzeczypospolitej Polskiej oraz Narodu Polskiego.
  2. Wprowadzenie ochrony na drodze cywilnej. Powództwo o ochronę dobrego imienia Rzeczypospolitej Polskiej i Narodu Polskiego w związku z jego naruszeniem może wytoczyć Instytut Pamięci Narodowej lub organizacje pozarządowe w zakresie swoich zadań statutowych.
  3. Wprowadzenie ścieżki karnej w stosunku do osób, które publicznie i wbrew faktom przypisują narodowi Polskiemu udział, organizowanie, odpowiedzialność lub współodpowiedzialność za popełnienie zbrodni przez III Rzeszę niemiecką. W propozycji Ministerstwa Sprawiedliwości osoby takie podlegałyby karze pozbawienia do lat 5, a osoby, które dokonały takiego czynu nieumyślnie podlegałyby karze grzywny lub ograniczenia wolności.

Liczymy, że nowe prawo zostanie uchwalone jak najszybciej, tak, aby ukrócić oszczerstwa.

Related posts

“Respect the service!” says the dissenting judge, Zbigniew Myszka

Admin MJ

The New York Times vs. Polish history

admin

A Pope and a President: John Paul II, Ronald Reagan, and the Extraordinary Untold Story of the 20th Century

admin

Jarosław Szarek, President of the Institute of National Remembrance letter to Frédérique Vidal

Admin MJ

Pride and glory to our heroes! says President Duda in a powerful speech at Monte Cassino.

admin

The rule of law at the EU level is increasingly becoming fiction. The treaty rules are being broken.

Admin MJ

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy